Zacznij zarabiać tysiące na tym, co do dziś robiłeś za darmo

http://www.ermail.pl/link/VTXAAjmjlalAJaaNaJ2eVaJcV7jYT722

czwartek, 10 listopada 2011

Co wchodzi w skład sprzętu i wyposażenia do połowów morskich???


Należy przede wszystkim wiedzieć, jak i gdzie będzie się wędkować z uwagi na to, że przy połowach morskich znajdują zastosowanie różne techniki, z których każda wymaga nieco innego sprzętu.
Podstawowy podział to:
-  łowienie w strefie przyboju i w strefie przybrzeżnej
- łowienie z łodzi
- łowienie z powierzchni
- łowienie w toni
- łowienie z gruntu
-połowy pełnomorskie.

Wędziska do łowienia w strefie przyboju, strefie przybrzeżnej
Łowienie w strefie przybrzeżnej wymaga innego sprzętu niż połowy z łodzi. Podstawowa różnica polega na samym sposobie łowienia. Do łowienia z łodzi nie jest w zasadzie potrzebne wędzisko o długości przekraczającej  2 m, gdyż niemal nie stosuje się wyrzutów, które z kolei przy łowieniu ryb z brzegu powinny być możliwie dalekie. Rzuty na odległość ponad 100 m nie należą przy łowieniu w strefie przyboju i strefie przybrzeżnej do rzadkości.
Do tego celu wędziska muszą być odpowiednio długie, aby silnym rozmachem możliwe było posłanie przynęty na dużą odległość. Obecnie używa się  wędzisk długości 4m, max. 4,5 m.
O tym w jaki sprzęt wyposażony jest wędkarz, decyduje także jego zasobność portfela. Starannie wykonane, puste wewnątrz wędzisko z włókna szklanego kupione za niewielką cenę będzie równie użyteczne jak bardziej kosztowne wędzisko z włókien węglowych.
Wędziska do łowienia w strefie przyboju należą do dwóch typów: składane, nasadowe, których części łączy się ze sobą w całość i wędziska teleskopowe, których części wsuwają się jedna w drugą.
Dobre niezawodne wędzisko długości od 4 do 4,5 m, którym można rzucać obciążeniem 80 – 150g, na początku spełnia wszystkie wymagania.  Pozwala ono również początkującemu wykonać rzuty na odległość ok. 100m. Pamiętajmy, początkowo i dla nabrania pierwszego doświadczenia można posłużyć się szczupakówką lub karpiówką do 3,9m. W zasadzie można nimi wyrzucać obciążenie nie większe niż 50g, nie powodując nadmiernego zmęczenia wędziska.
Wszystkie metalowe elementy wędziska muszą być odporne na korozję. Uchwyt wędziska powinien pewnie trzymać kołowrotek, zaś obsada kołowrotka powinna znajdować się od 70 do 90 cm od końca wędziska. Przelotki dla morskich wędzisk muszą być wykonane z chromowanego drutu, a powierzchnie poślizgowe powinny być pokryte tlenkiem glinu. Ten materiał jest bardzo odporny. Chroni przelotki przed znacznym tarciem żyłki podczas jej wyrzutu i skręcania. W trakcie zakupu wędziska trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe umocowanie przelotek i na dokładność wykonania omotek, mocujących przelotki do wędziska. Omotki powinny być zabezpieczone lakierem, by woda morska nie wniknęła między zwoje, co może doprowadzić do ich zniszczenia w krótkim czasie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz